Can SOMEL


Müzisyen bir aileden gelen Can Aras Somel, 1990 yılında Ankara'da doğdu. Müzik hayatına Amerika'da Memphis, Tennessee eyaletinde besteci olan babasının gözetimi altında dokuz yaşında piyano ile başladı. 2014’ten itibaren Hacettepe Üniversitesi, Devlet Konservatuarı Caz Bölüm Başkanı, Dr Gökhan Somel ile beraber piyano, kompozisyon, caz teori, caz armoni ve kontrpuan çalışmaları devam etmektedir.

2002 de Hacettepe, Devlet konservatuvarı Korno bölümünü kazanarak bir yıl Bekir Çamcı ile çalıştıktan sonra, ikinci sınıfta (Istanbul) Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarına yatay geçiş yaptı.
Burada Istanbul Devlet Operasının birinci kornocusu olan Hakan Ateş ve Begüm Gökmen ile çalıştı.

Üniversite eğitimini Frankfurt Operasının solo kornocusu olan Mahir Kalmik ile çok yakından çalışarak 2013’te tamamladı.

Katıldığı bazı workshop’lar; Mahir Çakar - Istanbul Herman Baumann - Izmir David Pyatt - Istanbul Sibel Köse - Istanbul

2014’ten günümüze, Somel Trio caz üçlüsünün kurucu üyesi, piyanisti ve solistidir. Kompozisyonları kendine ait olan; Yoldayım ve Maymun eserleri başta olarak, Trio çeşitli uluslararası caz festivallerine katılmıştır; Kosova, Uzbekistan ve ülke çapında dinletiler vermeye devam etmektedir.

Solo vokal ve korno performanslar:
Claypots “RubyGils” St Kilda, Melbourne, Avustralya
Birlikte çalıştığı sanatçılar; Gil Askey, Margie Lou Dyer ve Monique Di Mattina.

Korno performans deneyimlerinden bağızıları;
Notre Dame de Sion Orkestrası, Cemal Resit Rey Orkestrası, Borusan Filarmoni Orkestrası.

Bunların dışında 2009 Berlin/İstanbul kardeş kent 20. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde Istanbul ve Berlin konserlerinde çalmıştır. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrasının 2010 - 2013 yılları arasında daimi olarak sezon konserleri ve turnelerinde misafir sanatçı olarak yer almıştır. Bu kurumda görev aldığı süreç içerisinde başta David Heffgott ve Radek Baborak olmak üzere birçok dünyaca ünlü solist ve şefler ile çalışmıştır.

2020’de başladığı Hacettepe Üniversitesi, Devlet Konservatuarı, Caz Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak halen çalışmaktadır.