Doç. A. N. Nihan TURNAGÖL


Ankara’da doğdu. İlk öğrenimi T.E.D. Ankara Koleji’nde tamamladı.

1984 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı ‘Piyano Bölümü’ne kabul edildi. 1994 yılında Lisans eğitimini,1998 yılında da “Yüksek Lisans” programını tamamladı.

2000 yılında İtalya’da Prof. Antonio MARCENO ile ilk şan çalışmalarına başladı ve Roma’da düzenlenen “La Citta dell’Arte” sanat festivali bünyesinde sahnelenen Puccini’nin Suor Angelica operasında rol aldı. 2000 yılında İtalya’ nın Palermo şehrinde “Antonio Scontrino “ konservatuvarında piyanist Giovanni GİANNİNİ’nin “Mezuniyet Sonrası” sınıfına tam puan alarak kabul edildi. Sanatçıyla sürdürdüğü piyanistik çalışmalarının yanısıra, Prof. Antonio MARCENO ile de şan çalışmalarına devam etti ve sanatçının özel piyanistliğini ve sınıf korrepetitörlüğünü yaptı. 

2004- 2005 yılları arasında Ankara Devlet Tiyatrosu bünyesinde sahnelenen “Schubert ve Şevki Bey” adlı oyunda gerçekleştirdiği müzik tasarımı ve oyunda gösterdiği performansıyla, T.C.Kültür Bakanlığı’nca verilen “Yılın En İyi Müzik Ödülü”ne layık görüldü.

2007 yılında New York ‘ta New School University “Mannes College of Music”in “Şan Bölümü”ne kabul edildi ve mezzosoprano Barbara SMİTH CONRAD ile “şan”,Metropolitan Operası yardımcı  şeflerinden Roger  MALOUF ile “korrepetisyon” ve Hannah  MEADOWS ile “rol”çalıştı.

2009 yılında Hacettepe Üniversitesi Opera Anasanat Dalı’nda başlamış olduğu Bütünleşik Doktora Programı’nı 2015 yılında tamamladı. Prof. Dr. F. Sibel JAGODA,  Prof. Mustafa YURDAKUL, Prof. Pekin KIRGIZ ve Maia MARI CHIKHRADZE ile şan çalıştı. Korrepetisyon ve ileri müzikal yorum çalışmalarını ise Yrd. Doç. İrem BOZKURT ile tamamladı. 

H. Ü. Senfoni Orkestrası, Orkestra Akademik Başkent, Çanakkale TROY Oda Orkestrası ile çok sayıda konserler gerçekleştirdi. 

2019 yılında İtalya’da Rigoletto operasında rol aldı.

TURNAGÖL’ün “Platon’un Sanat Görüşü Üzerine Bir İnceleme”si ve “Franz Schubert’in Şan Eğitiminin Başlangıcında Kullanılan Lied’leri Üzerine Bir İnceleme” si bulunmaktadır. Ayrıca “Necil Kazım Akses’in “Şan ve Piyano İçin 6 Poem” Şarkı Dizisinde Yer Alan “Anlatamıyorum” Adlı Eserinin Şan Tekniği ve Şan Eşliği Açısından İncelenmesi” üzerine yazmış olduğu makalesi Temmuz 2020 yılında Sahne ve Müzik Dergisi’nde yayınlanmıştır. 

2021 Mart ayında Doçentlik ünvanını aldı.

Halen Hacettepe Üniversitesi. Ankara Devlet Konservatuvarı Opera Anasanat Dalı’nda şan eğitmeni ve korrepetitör olarak sürdürdüğü görevlerinin yanısıra, Doç A. N. Nihan TURNAGÖL Opera Anasanat Dalı Başkanı’dır.

E-posta: annturnagol@hotmail.com