Tanıtım Günleri Programı 20-26 Temmuz 2024
İlyas Avcı

İlyas Avcı

1977-1978 ADK Müdürü

Tiyatro Sanatçısı, Eğitimci


1928 yılında, Tarsus’un Karadirlik köyünde İbrahim Efendi ve Teslime Hanım’ın oğlu olarak dünyaya geldi. Ortaöğrenimini Mersin, İzmir ve Adana’daki okullarda tamamladı.Askerlik görevini yedek subay olarak Hatay’da yaptı.Ankara Konservatuvarı Tiyatro Bölümünü bitirdi.Meslekî doktorasını, İngiltere’de tamamlayan İlyas AVCI, Devlet Tiyatrosunda öğretim üyeliği, yöneticilik ve oyunculuk yaptı. 1979 yılında emekli olunca, memleketi olan Tarsus’un Karadirlik köyünde yaptırdığı evinde bir müddet tek başına oturdu.İlyas AVCI’nın başından 3 evlilik geçti.Birinci eşi Aydın ilinden Tülay Hanım’dır.İkinci eşi Mersinli Nuran Hanım’dır.Yapmış olduğu iki evlilikte de eşleri ile olan fikir ve dünya görüşlerindeki farklılıklar nedeniyle mutlu olamadığı için ayrılmıştır.

İlyas AVCI, üçüncü ve son evliliğini kendi köyü olan Karadirlik köyü eşrafından Kâmil DİRLİK’in kızı Süheyla Hanım ile yapmıştır.İlyas AVCI, son olarak Adana SABANCI Kültür Merkezinde Tiyatro Müdürlüğü yaptı. Bu görevi sırasında, çeşitli oyunları da sahneye koydu. Aylarca, gösterimde kalan “SARI NACİYE” oyununda başrol oynayarak izleyenlerin takdirlerini kazandı.İlyas AVCI, birçok filmde rol alarak, sinemada da başarılı olduğunu kanıtlamıştır.

Aylarca, gösterimde kalan “SARI NACİYE” oyununda başrol oynayarak izleyenlerin takdirlerini kazandı.İlyas AVCI, birçok filmde rol alarak, sinemada da başarılı olduğunu kanıtlamıştır. Rol aldığı filmlerden başlıcaları:
9. Hariciye Koğuşu, Çalıkuşu, Âşık Garip vs.Yakalanmış olduğu “Şeker” hastalığı sonucu kangren olan sol ayağının kesilmesinden 17 gün sonra, 16 Mayıs 1991 tarihinde Mersin Devlet Hastanesinde vefat etti.Kabri, Karadirlik köyündedir.


Evlilik hayatı boyunca çocuk sahibi olmamıştır, ama kendi adını ve soyadını taşıyan bir yeğeni vardır.Kabri, ülkemizin her yöresinden gelen meslektaşları tarafından ziyaret edilmektedir.Cenazesinin defnedildiği gün, tiyatrocu arkadaşları, “Bu kabirde, saygın bir devlet adamı yatıyor” diyerek, köy muhtarından mezarın iyi korunmasını rica etmişlerdir.
İlyas AVCI’nın, sağlığında oluşturduğu kütüphanesini eşi Süheyla Hanım, Tarsus 75. Yıl Kültür Merkezi Kütüphanesine bağışladı.

Kaynak :Facebook Tarsus Medeniyetler Beşiği redosSpntof7320l7u01 2uf1316ati09h52u gf1t95tc27c6c1ct86k1O0 TARSUS'UN DEĞERLERİ...

Sayfa 2 Nisan 2023 tarihinde  ziyaret edildi. ·