İsmail Adnan Erbaş


Ankara’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro bölümünü bitirdi. Ankara Sanatevi ve Ankara Sanat Tiyatrosunda çalıştı. 1985 yılında Devlet Tiyatroları ailesine katıldı. Adana Devlet Tiyatrosu ve Ankara Devlet Tiyatrosu’nda 50’nin üzerinde oyunda, oyuncu, yardımcı yönetmen, yönetmen olarak görev yaptı.

Ankara, Bursa, Konya, Trabzon, Van Devlet Tiyatrolarında, Devlet Opera ve Balesi’nde, pek çok özel tiyatroda, Belediye Şehir Tiyatrolarında Rejisörlük yaptı, 25’nin üzerinde oyun sahneye koydu.
2006 – 2007 yılları arasında Devlet Tiyatroları Başrejisör Yardımcılığı görevini yürüttü.

1990 – 2023 yılları arasında pek çok Konservatuvarda (Konya Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuvarı; Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı) Resmi ve özel kurumda “Oyunculuk”; “Reji Uygulaması”; “Reji Bilgisi” dersleri verdi ve vermektedir.

1998- 1999 sezonunda Konya Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü görevini yürüttü. MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü bünyesinde pek çok yapımda “Sanat Yönetmeni” ve “Oyuncu” olarak görev yaptı.
Kara Kuvvetleri Komutanlığı için oyunlar yazdı, yönetti, “Sanat Danışmanlığı” yaptı.
TRT’de pek çok yapımda oyuncu olarak görev yaptı.

Birçok üniversite, kurum ve kuruluşta: “Hitabet”; “İletişim”; “Beden Dili”; “Liderlik”; “Sunum Teknikleri”; “Kişisel ve Kurumsal İmaj”; “Satış Teknikleri”; “Siyasal İletişim”;“Sorunlu İnsanlarla Başa Çıkma Yöntemleri”; “Zaman Yönetimi”; “Toplantı Yönetimi”; “Stres Yönetimi”; “Kurum Kültürü”; “Eğitimci Eğitimi”; “Protokol Yönetimi” ; “Arabuluculuk”; “Uzlaştırmacılık” dersleri verdi.