Jolan Emese ARIBAL - Uluslararası Uzman

1964 yılında Macaristan’ ın Budapeşte kentinde doğdu. İlk piyano derslerini Anne’ sinden aldı. 9 yaşında Bela BARTOK müzik okulundan Doçent Zelinka TİBORNE ile derslerine devam etti.

İlk resitalini 10 yaşında Genç Müzikeverler Derneği’nde verdi. Bu resitalle geniş yankılar uyandıran Jolanka JAROKA , Macar Televizyonu’ ndan gelen program teklifi ile, halka harika çocuk olarak tanıtıldı.

Lise eğitimini üstün başarısından ötürü, sınıf atlayarak 12 yaşında tamamlayan Sanatçı, yaşının küçük olmasından dolayı Macar Hükümeti’ nden özel izin alınarak F. Liszt Müzik Akademisi’ nin sınavlarına katıldı ve özel statü öğrencisi olarak çalışmalarına Profesör George NADOR ile devam etti.

Başarılı çalışmalarını burada da sürdürerek sınıf atlayan Jolanka JAROKA, ülkesini pek çok konser ve resitallerle yurt dışında da (Almanya, Avusturya, Çekoslavakya ve Yugoslavya) temsil etti.

Televizyon ve radyo programlarının yanı sıra, birçok yarışmaya katıldı ve ödüller aldı.

1984 yılında Franz Liszt Müzik Akademisi’ nde gelen istek üzerine Prof. Vilmos TATRAİ keman sınıfının korepeditörü oldu. 1984 yılında H.Ü. Devlet Konservatuvarı’ ndan gelen istek üzerine , Türkiye’ ye gelerek burada öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Jolanka JAROKA burada da Ankara Devlet Konservatuvarı, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Cemal Reşit Rey ve Operet Sahnesi konser salonları’ nın yanısıra yurdun birçok şehrinde resital ve konserler verdi, televizyon ve radyo programları yaptı.

Türk bestecisi Ertuğrul Oğuz FIRAT’ ın Jolanka JAROKA’ ya hitab etmiş olduğu ‘’ Franz Liszt ‘’ i anış adlı eserini radyoda seslendirdi, bu kayıt daha sonra Macar Devlet Radyosun’ nda da yayınlandı.

Jolanka Jaroka halen H.Ü. Devlet Konservatuvarı’ nda öğretim görevlisi olarak çalışmasının yanısıra konser etkinliklerine de devam etmektedir.