Konservatuvar Müdürü

Prof. Dr. Metin MUNZUR

Müziğe küçük yaşlarda Ayşe EDİZ'den piyano dersleri alarak başladı. T.E.D. Ankara Koleji'nden mezun olduktan sonra Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı, Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Anasanat Dalı´na girdi ve Prof. Muammer SUN ile bestecilik çalışmalarına başladı. Burada çok sayıda tanınmış isim ile çalışma fırsatı buldu. Bu isimler arasında Prof. İlhan BARAN, Prof. İstemihan TAVİLOĞLU, Prof.Dr. Ertuğrul BAYRAKTAR, Doç. Banu PERK ve Jolan JAROKA yer almaktadır.  

Konservatuvar'da armoni, kontrpuan, orkestrasyon derslerini tamamlayarak bestecilik formasyonunu oluşturmasının ardından, askerlik hizmetini yerine getirdi. Bu hizmet sırasında armoni orkestrası için yapmış olduğu düzenlemeler Şef. Haluk ERTEN tarafından yurt içinde ve yurt dışında seslendirilmiştir. Bu görev sonrasında lisansüstü eğitimine ve aynı zamanda da Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Anasanat Dalı'nda öğretim görevlisi olarak akademik hayatına başladı. Yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladıktan sonra, doçent ve sonrasında da profesörlük ünvanlarını aldı.  

Profesyonel müzik eğitimi alanında “Aralık Bilgisi”  isimli bir müzik teorisi kitabı bulunmaktadır. Aynı zamanda İngilizce olarak da basılan bu kitap, konservatuvarlarda ve profesyonel müzik eğitimi veren fakültelerde kullanılmaktadır. Müzik teorisi alanında kitap çalışmaları sürdüren Munzur´un kitap çalışmaları dışında kompozisyon eğitimi alanında yayınlanmış makaleleri de bulunmaktadır.  

Munzur'un oda müziği ve orkestra eserleri yurt içi ve yurt dışında seslendirilmiştir. Piyano ve orkestra için yazmış olduğu “KONÇERTINO” isimli eserini, 2013 yılında Hacettepe Senfoni Orkestrası eşliğinde Macaristan'ın Budapeşte ve diğer şehirlerinde kendi solistliğinde seslendirmiştir. Halen Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı müdürü olarak çalışmalarını sürdüren Munzur, ülkemizde amiral gemisi konumunda olan Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı’nın layık olduğu değeri taşıması için yönetim arkadaşları ile birlikte özverili çalışmalarını yoğun olarak sürdürmektedir.

E-posta: munzurmetin@yahoo.com