Misafir Öğr. Gör. Deniz ALP


1974 yılında Ankara’da doğdu. 1984 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bale Bölümüne girdi. 1993 yılında Prag’da Charles Üniversitesi’nin düzenlediği Uluslararası Dans Haftası’na katıldı.

1994 yılında H.Ü Devlet Konservatuvarı Bale Bölümü’nden bir yıl sınıf atlayarak 9 yılda mezun oldu ve Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu’nda dans etmeye başladı. 1994 yılında Londra’da Holborn Centre’da Ben Craft’la dans ve müziğin düşünce ve vücut üzerindeki bağlantısı üzerine eğitim aldı.

1999 yılında Kanada’da Montreal/Quebec Overtigo Dans Topluluğu’nun yaz kurslarına katıldı.
2000 yılında 1. Dans Platform’da dansçı ve eğitmen olarak görev aldı.
2001 yılında TRT’nin Genç Sinemacılar projesi kapsamında çekilen “Adam” adlı kısa filmde koreograf ve dansçı olarak yer aldı.

2002 yılında Modern Dans Topluluğu’nun “Dans Laboratuvarı’’ projesinde ilk koreografisi “Sirkülasyon’’u yarattı ve eser aynı yıl 2. Dans Platform’unda sergilendi.
2005 yılında Fotoğraf sanatçısı Osman Ürper’in “Nefis Nefs”adlı projesinde yer aldı.

2007 yılında Garaj İstanbul’da sergilenen “Rastgele” adlı projede Devrim İleri Tozkoparan’ın koreografisinde dansçı olarak yer aldı.
Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Modern Dans Bölümü ve Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Modern Dans Ana Sanat Dalı’nda halen ders vermeye devam etmektedir. Hacettepe Üniversitesi’nde ders verdiği dönemde okul öğrencileri için “Karışık Duygular’’ adlı eseri yarattı.

ODTÜ Çağdaş Dans Topluluğu’nda eğitmenlik yaptı. Her yıl ODTÜ Çağdaş Dans Topluluğu’nun düzenlediği Çağdaş Dans Günlerinde dansçı, eğitmen ve koreograf olarak yer aldı.
2007 yılında yönetmenliğini Şafak Türkel’in yaptığı “BUZ” adlı kısa metrajlı dans filminde koreograf ve dansçı olarak yer aldı.

2007-2008 ve 2009 yıllarında İzmir Ege Üniversitesi “Dansa Davet Festivali”nde ve 2006 ve 2008 yıllarında İstanbul Maltepe Üniversitesi “Maltepe Dans Festivali”nde eğitmenlik yaptı ve dans sanatını tanıtmaya yönelik çalışmalarda bulundu .

2008 yılında Modern Dans Topluluğu için Ejder Keskin’le beraber “ÇEKİM” adlı eseri yarattı.
2008 yılında İsviçre’de bulunan Company Linga adlı dans topluluğuyla beraber France( Cannes) , İsviçre (Lausanne) ve Polonya(Varşova)da “SPEED” adlı eserde dans etti.

2008 ve 2009 yılında gerçekleştirilen yönetmenliğini Şafak Türkel’in yaptığı “KUĞU” adlı canlı dans filmi performansında koreograf ve dansçı olarak yer aldı.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü projesi olan koreografisini Beyhan Murphy ‘in yaptığı ‘’Güldestan’’ve ‘’Barbaros’’ adlı eserlerde dansçı,eğitmen ve koreografi asistanı olarak görev aldı
Ankara Devlet Tiyatrosu’nun 2011 yılında prömierini yaptığı “BİR TAYYARE SERÜVENİ’’ adlı eserde koreograf olarak görev aldı.

2012 yılında 5.Dansa Davet Ege Modern Dans Festivalinde eğitmen olarak yer aldı

2012 Mart ayında rejisini Selçuk Göldere ’nin yaptığı “ANADOLU EKSPRESİ -GÖÇ” adlı özel projede Koreograf ve dansçı olarak görev aldı.
2012 Hagen theatre (Germany) ders verdi
2013 Mart ayında sanat yönetmenliğini Wanda Golonka’ nın yaptığı ,30.Uluslararası Ankara Müzik Festivalinde prömiyeri gerçekleştirilen “LE BASAR” adlı eserde yer aldı.

2013 Mayıs ayında prömiyeri gerçekleştirilen “TÜRKÜ’NÜN ÖYKÜSÜ” adlı projede koreograf ve dansçı olarak görev aldı.
2013 Ekim ayında sanat danışmanlığını Dr.Ronit Land’in yaptığı dansçıların ortak yaratısı olan “YUN/US” projesinde dans etti.

2013 Ankara Devlet Tiyatrosu‘nun “NALINLAR” adlı eserinin ve Sivas Devlet Tiyatrosu’nun “KADER KISMET OYUNU ”adlı eserinin koreografilerini yaptı. 2014 Haziran ayında Almanya Reklinghausen Fringe festivalde sergilenen Sanat Yönetmenliği Dr Ronit Land’ın yaptığı ”DİE FLİEHENDE” adlı projede yer aldı.

2015 Nisan ayında Hacettepe Üniversitesi Uluslararası Bartok Müzik Festivali ve Sempozyumu kapsamında Dünya Dans Günü için gerçekleştirilen “KÖKLER” adlı gecede Koreograf ve dansçı olarak yer aldı. Festival için bireysel olarak “EŞİK” adlı eseri yarattı.

2015 yılın da Hacettepe üniversitesi Modern Dans Böümü öğrencileri için “DÜĞÜM adlı eseri yarattı
2016 Mayıs ayında Ankara Alman Kültür 7+ Topluluğu tarafından yaratılan “ARKA BAHÇE” adlı eserde Koreograf ve dansçı olarak yer aldı.

2016 Kasım ayında Ankara Devlet Tiyatrosu’ nun “TOTSTY ve ANNA” adlı eserinin koreografisini yaptı.
2016 Kasım Çankaya Belediyesi’nin düzenlediği “ AŞIK MAHSUNİ ANMA “gecesinde koreograf ve dansçı olarak yer aldı.

2017 Ankara Devlet Tiyatroları “TİYATRO MAKİNASI”
2017 Ekim ayında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın “MEMLEKETİMDEN İNSAN MANZARALARI “adlı eserin koreografisini yaptı.
2017 Ankara Devlet Opera Ve Balesi ”IV.MURAT “ Opera eserinde koreograf olarak görev aldı.
2018 Ankara Devlet Tiyatrosu “TEMBEL MEMİŞ”
2018 Ada Sanat Topluluğu’nun düzenlediği Dünya Dans Günü gecesi için “YOL”” adlı eseri yarattı.
2018 Ankara Üniversitesi öğrencileri için ”KERTE” adlı eseri yarattı.
2018 Ekim ayında Ankara Devlet Tiyatrosu “KIŞ MASALI “ oyununda koreograf olarak görev aldı.
2018 Kasım ayında Ankara Devlet Tiyatrosu “TERÖRİST” oyununda koreograf ve dansçı olarak görev aldı
2018 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesinde sergilenen”TROYA” projesinde koreografi asistanı olarak görev aldı.
2019 Şubat ayında prömiyeri yapılan “AYŞE OPERETİ “ in koreografisini yaptı. 2019 Ekim Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosunun sahnelediği “BÖYLEDİR BİZİM SEVDAMIZ” müzikal eserlik oyunun koreografisini yaptı.
2019 Ankara Devlet Tiyatrosu oyunu olan “KÜÇÜK BURJUVA DÜĞÜNÜ “ ve “TEMİZ EV” adlı oyunlarda koreograf olarak yer aldı.
2020 Ankara Devlet Tiyatrosu oyunu “GÖKKUŞAĞININ SONU” adlı oyununda koreograf olarak yer aldı.
2020 Kasım ayında Koreografi ve Konsepti Galip Emre’ye ait “TUHAF MASA “ adlı projede Galip Emre ile birlikte yaratıcı dansçı olarak yer aldı.

Ankara Devlet Tiyatrosu'nda sahnelenen "Saz Kafeste Mor Kuslar", "Gazap Üzüm", "Güzel ve Çirkin" ve "Balon". Devlet Opera ve Balesi'nde sahnelenen "Midasın Kulakları", "Mavi Nokta", "Fransa'da Aşk ve Şiir" ve "Andrea Cheiner" operalarında dans etti.

Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu'na katıldığından beri birçok yapımda dansçı olarak yer almış, yurt içi ve yurt dışı turnelere katılmıştır. Halen Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu'nda eğitmen,çalıştırıcı , dansçı ve koreograf olarak çalışmaktadır.

Lloyd Newson, Ben Craft, Paul Douglas, Michael Popper, Isabel Mortimer, Amanda Miller, Yair Vardi, Lutz Forster, Kenneth Tharp, Frederic Lescure, Yossi Yungman, Ignacio Azpillaga Camio Ralf Rossa, Reinhild Hoffman gibi eğitmen ve koreograflarla çalıştı. , Annabella Lopez Ochoa, Matthew Hawkins, Apostolia Papamadaki, Suna Göncü Franz, Julian Moss, Peter Schmitz, Ashley Page, Barak Marshall, Dieter Bauman & Jutta Hell, Uri İvgi, Ralf Rossa, Johan Greben, Micahael Popper, Marco Cantolupa, Katarzyna Gdaniec , Ronit Land, Ricardo Fernando, Hans Henning Paar, Stefen Dellatre .Roberto Scafati ve Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu'na konuk olarak gelen Nicole Caccivio.

DANS HAYATININ VAZGEÇİLMEZİ OLMAYA DEVAM EDECEKTİR.

E-posta: denizalp74@gmail.com