Öğr. Gör. Ahmet ULUS

1960’ta Sivas’ta doğdum.

1968-1976 İlkokul yıllarında Aşık Daimi’den bağlama dersleri ve orta okul yıllarında Türk Folklor Kurumunda Sadi Yaver Ataman’dan halk müziği dersleri aldım.

1977-1982 yılları arasında yükseköğrenimime İTÜ Devlet Konservatuarında devam ettim. Bu yıllarda Nida Tüfekçi, Arif Sağ, Yavuz Top’dan bağlama dersleri, Neriman Altındağ Tüfekçi, Can Etili’den THM repertuar dersleri, İnci Çayırlı, Özdal Orhon’dan TSM repertuar dersleri, Yalçın Tura, Demirhan Altuğ’dan batı müziği solfej nazariyat ve form bilgisi dersleri aldım.

1982-1985 yılları arasında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Halk Bilimi Araştırmaları Merkezi’nde çalıştım ve bu yıllarda Yugoslavya ve Kıbrıs’a konserlere gittim.

1985-1986’da Yozgat’ta müzik öğretmenliği yaptım.

1986’da Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu’nda Saz Sanatçısı olarak göreve başladım. Bakanlığı temsilen yurtiçi ve yurtdışı konserlere katıldım.

1993 yıllarında Bayburt yöresine ait derleyip notaya aldığım türküler Kültür Bakanlığının çıkarmış olduğu kitaplarda yayımlandı.

2000-2003 yılları arasında Büyük Şehir Belediyesi Halk Müziği Korosu’nda icracı olarak çalıştım.

2003-2007 yılları arasında Etimesgut Belediye Konservatuarı’nda bağlama dersleri verdim.

Kanal A, Başkent TV, Metereolojinin Sesi Radyosu ve TRT’de bağlama, divan, bas bağlama sanatçısı olarak görev yaptım.

Birçok Ses Sanatçısına Yurt içi ve Yurt dışı konserlerinde eşlik ettim.

1990 yılından itibaren Hacettepe Üniversitesi Seçmeli Dersler Birimi’nde ek ücretli öğretim elemanı olarak bağlama dersleri vermekteyim.

Halen Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu’nda Saz Sanatçısı olarak görev yapmaktayım.

E-posta: akh19931@outlook.com