Prof. Bige Bediz KINIKLI

Lüleburgaz’da doğdu.

1985 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Prof. Koral Çalgan sınıfından mezun olmuştur.

Mezuniyetinden önce çalışmaya başladığı Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nda toplam 8 yıl viyola grup üyesi olarak çalmıştır.

1992-1996 yılları arasında, Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü Lisans Üstü,

1996-2000 Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Viyola Sanat Dalı’nda Lisans Üstü(2. Lisansüstü),

2000-2004 Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Viyola Sanat Dalı Sanatta Yeterlik Programları tamamlamıştır.

Norveç, Macaristan, Polonya’da “çalıştay”’lara katılmış, Almanya, Moldova, Japonya’da verilen resital, oda müziği ve orkestra konserlerinde yer almıştır.

1991-1999 yılları arasında Türkiye’nin batısında yer alan, Truva Harabelerinin bulunduğu bölge olan Çanakkale’de, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya ve Türkiye’den katılan profesyonel müzisyenlerden oluşan oda müziği grupları ile 1991-1998 yılları arasında çok sayıda konserde yer almış ”Çanakkale Kültürlerarası Tiyatro ve Müzik Festivali” olan bu etkinliğin Türkiye sorumlusu olarak çalışmıştır.

Çağdaş Türk ve Dünya bestecilerinin ilk seslendirişlerini yapan, ülkemizde bir ilk olan ve Türkiye’nin ilk kadın şefi olan İnci Özdil yönetiminde orkestra@modern isimli oda müziği-orkestranın koordinatörü ve viyola grup şefi olarak yer almıştır.

2006 yılında Eskişehir Senfoni orkestrası eşliğinde ve Alman, Çek, Türk oda orkestrası ile solist olarak çalmıştır.

2008 yılında Almanya’da 2 yılda bir kez düzenlenen önemli bir “Yeni Müzik” etkinliği olan Darmstadt New Music Course’a katılmış ve konserlerde çalmıştır.

2011 Temmuz ayında Çanakkale Bozcaada’da, Almanya, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye’nin katılımı ile gerçekleşen “Bir Sergiden Yeni Tablolar”,”Tiopoly’nin Dünyası” ve “Kadın ve Ölüm” isimli Avrupa Birliği projelerinde icracı ve hoca olarak yer almıştır.

Türkiye Radyo Televizyonu Oda Orkestrası, Bilkent Üniversitesi Oda Orkestrası ve kurucu üyesi olduğu Gordion Oda Orkestrası’da viyola grup üyesi ve şefi olarak çalmıştır.

2005 -2012 yılları arasında Müdür yardımcılığı yapmıştır.