Prof. Dr. Evren BİLGENOĞLU

Evren Bilgenoğlu Nazilli’de doğdu. 1988 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’a girerek Feza Gökmen ile viyola eğitimine başladı. 1998'de H.Ü. Ankara Devlet Konservatuarı’ndan başarı ile mezun olduktan sonra yine Feza Gökmen ile Yüksek Lisans eğitimine devam etti. Bu süre boyunca Hacettepe Üniversitesi Oda Orkestrası'ndaviyola grup şefliği yaptı.

Doktora eğitimi için gittiği Florida State University'de (F.S.U.) Prof. Dr. Pamela Ryan ile çalışmalarına devam eden sanatçı, 2003 yılında MTNA (Music Teachers National Association) yarışmasında Florida Eyaleti birincisi seçildi. Kuzey Amerika ve Avrupa'da çeşitli müzik festivallerinde Bruno Giuranna, Tatiana Masurenko, Amy Brandfonbrener, Roberto Diaz, Karen Dreyfus, Jeffery Irvine gibi ünlü viyola sanatçıları, Penderecki Quartet, ve Krzysztof Penderecki, Ladislav Kubik, Ellen Taaffe Zwilich gibi çağımızın önde gelen bestecileri ile çalışma olanağı buldu. 2005 sonbahar sömestrinde F.S.U.’da Prof. Pamela Ryan yerine ‘adjunct faculty’ olarak lisans ve yüksek lisans öğrencilerine viyola ve repertuvar dersleri verdi.

Çağdaş müzik üzerine yoğunlaşan ve yaylı dörtlü için bestelenen eserlerin ilk seslendirilişini yapan 'Eppes Quartet'in violisti olarak Carnegie Hall, NY dahil olmak üzere birçok yerde konserler verdi. 2007'de Tallahassee, Florida'da düzenlenen Kaleidescope Concerts serisinde yer alan sanatçının Amerika'da satışa sunulmuş ve Naxos müzik kütüphanesinde bulunan oda müziği CD'leri mevcuttur.

2008 yılında F.S.U.’den ‘Doctor of Music’ derecesi ile mezun olan Evren Bilgenoğlu, çeşitli devlet senfoni orkestralarının programlarında ‘solist sanatçı’ olarak yer aldı. Yurt içinde ve dışında resitaller ve farklı gruplar ile oda müziği konserleri vermeye devam eden ve yaptığı masterclass ve seminer sunumları ile akademik çalışmalarını da aktif olarak sürdüren Doç.Dr. Evren Bilgenoğlu halen Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda öğretim görevlisidir.