Sanatçı Öğr. El. A.Hakan EKMEN


“Müziği olgun, tuşesi sıcak ve derin, yorumu duygusal ve samimi.”  

Müzik otoritelerince böyle değerlendirilen piyanist Hakan Ekmen Ankara'da doğdu. Müzikle, ilkokul yıllarında TRT Ankara Çocuk Korosu'nda tanıştı. 1979 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü'ne girerek Prof. Nimet Karatekin'in öğrencisi oldu. 1980 yılından itibaren verdiği çok çeşitli konser ve resitallerle olumlu eleştiriler aldı. 1985 Gençlik Yılı kutlama programları çerçevesinde İstanbul'da düzenlenen Genç Seslendiriciler Resitali'ne davet edildi. TRT Kurumu için radyo kayıtları gerçekleştiren sanatçı, Robert Roux, Leonid Brumberg, Peter Katin, Tatiana Pikeizen, Verda Erman gibi dünyaca ünlü piyanistlerin Türkiye turneleri esnasında yaptıkları ustalık kurslarına katılarak bilgi ve becerisini geliştirdi. 

1989 yılında konservatuvarı okul ve bölüm birincisi olarak bitirirken H.Ü. Bilim Teşvik Ödülü ve İhsan Doğramacı Üstün Başarı Ödülü ile onurlandırıldı. 

1992 yılı yazında Almanya'nın Lübeck kentinde düzenlenen, ünlü Amerikalı piyanist James Tocco’nun yaptığı kurslara katıldı. 

1994-1996 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde Yüksek Lisans Programı’nı Piyanist Benal Tanrısever ile çalışarak bitirdi. 1997 yılında aynı fakültenin Sanatta Yeterlik Programı’na kabul edildi ve Piyanist Dr. Benal Tanrısever Şimşek ile başladığı çalışmalarını Prof. Ersin Onay ile tamamladı.  

Barok, klasik ve romantik dönem bestecilerinin solo yapıtları ve konçertolarından oluşan geniş bir repertuvarı bulunan sanatçı, klasik müziğin ülkemizde tanınması ve yaygınlaşması amacıyla bazı sanat dergilerine makaleler yazmış, çeşitli gazete ve dergilerde kendisiyle yapılan röportajlar yayınlanmıştır. Ayrıca 1993-1997 yılları arasında bir özel radyoda klasik müzik programları hazırlamış ve sunmuştur. 

1990 yılından buyana Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Sanatçı Öğretim Elemanı olarak görev yapan Hakan Ekmen, 2002-2006 yılları arasında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’nde ders vermiştir. Klasik bale dansçılığı stüdyo dersleri için yazdığı eserler çeşitli bale temsillerinde kendisi tarafından seslendirilmiş, doğaçlama yeteneğiyle de beğeni kazanmıştır. 

Akademik kariyerinin yanı sıra resital ve konser faaliyetlerini sürdüren piyanist Hakan Ekmen’in yer aldığı önemli son birkaç etkinlik arasında, 2012 yılı Nisan ayında Niğde Üniversitesi tarafından düzenlenen 10. Ulusal Müzik Eğitimi Sempozyumu’nda sunduğu bildiri, gerçekleştirdiği workshop ve sempozyumun kapanış resitali ile 2015 yılı Mart ayında Hacettepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası eşliğinde solist olarak verdiği konser ve 2015 yılı Nisan ayında Hacettepe Üniversitesi Uluslararası Bartok Festivali kapsamında katıldığı dinleti sayılabilir. 

avesis.hacettepe.edu.tr/hekmen

E-posta: hekmen@hacettepe.edu.tr