Tanıtım Günleri Programı 20-26 Temmuz 2024
Tuğba TAMER TÜRELİ


1985 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’ nı kazanarak Prof. Murat TAMER ile ilk keman çalışmalarına başladı.

1993 yılında Fransa’da düzenlenen Akdeniz Gençler Orkestrası sınavını kazanarak, bu orkestra da Şef.Michael  Tabachnik ile çalışma imkanı bularak, bu orkestra ile Akdeniz ülkelerini kapsayan konser turnelerine katıldı ve ülkemizi burada başarı ile temsil etti. (Monako,Fas,Tunus)

Aynı yıl ünlü Rus kemancı David Oistrakh’ın öğrencisi olan, pedagog ve solist Prof. Victor PİKAIZEN’ in keman sınıfına seçildi. 

1995 yılında Hacettepe Devlet Konservatuvarı ‘Victor PİKAIZEN’ in keman sınıfından; konservatuvar ikincisi ve bölüm birinciliğinden dolayı İhsan DOĞRAMACI  ‘’Öğrenci Bilim ve Teşvik ödülü’’ alarak mezun oldu. Konservatuvar eğitimi süresince çeşitli yerlerde solo, resital ve oda müziği konserleri verdi.   

1995 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın açmış olduğu sınavı kazandı.

1997 yılında H.Ü Ankara Devlet Konservatuvarı Yüksek Lisans programını kazandı ve 2000 yılında Victor PİKAIZEN’ in keman sınıfından pekiyi derece ile mezun oldu.

2006 yıllında Bilkent Üniversitesi Müzik Sanatları Fakültesi ‘ n de ünlü Bulgar Keman Sanatçısı Prof. Vanya MİLANOVA ile başlamış olduğu doktora çalışmalarını, 2009 yılında Azerbaycan Devlet Sanatçısı Prof. Server GANIEV’in sınıfında tamamlayarak mezun oldu.

2008 yılında Bulgaristan Ruscuk Festivalinde, kazandığı sınav sonucu ünlü İngiliz şef Sir.Neville Marriner’in yönetimindeki festival orkestrasının Konsertmaisterliğini  yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde solo konserleri yanısıra, almış olduğu davetler üzerine Bulgaristan da Sofya (Sofya Solistleri ile)Ruscuk, Amerika Dallas, Bratislava, Kırgızistan Bişkek ve Gürcistan Tiflis de solo konserler verdi.

Sanatçı halen Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda, I. Derece Keman üyeliğini sürdürmekte ve 2014 yılından beri de Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda öğretim görevlisi olarak çalışmalarını devam ettirmektedir.