Opera Anasanat Dalı

LİSANS

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı 1936 yılında kurulmuştur. 1940’lı yıllarda Konservatuvarın Opera Eğitim Programı öğretim kadrosunda da yer almış olan Avusturyalı şan pedagogları M. KLEIN, F. BÖHM ve E. HIDALGO ünlü İtalyan soprano G. A. LOMBARDI ve S. İKESUS ALTAN'ın çabalarıyla oluşturulmuştur. Program, Alman ve İtalyan opera ekolleri etkisinde hazırlanmıştır ve geliştirilerek günümüze kadar bu çizgide devam etmiştir.

Opera Anasanat Dalı, opera sahnelerinde ve müzik eğitimi kurumlarında görev alacak nitelikte, temel ses ve oyunculuk teknikleri, müzikal bilgi - beceri ve tutumlarla donatılmış, opera sanatçısı yetiştirme amacıyla eğitim vermektedir.

 

LİSANSÜSTÜ 

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Opera Anasanat Dalı Lisansüstü programı, Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde ilk olarak 1994 yılında açılmıştır. Program 2012 yılı güz döneminde Güzel Sanatlar Enstitüsüne bağlanmıştır. 

Bu programda, opera sahnelerinde ve müzik eğitimi kurumlarında görev alacak nitelikte, üst düzeyde ses ve oyunculuk teknikleri, müzikal bilgi-beceri ve tutumlarla donatılmış opera sanatçısı, eğitmen ve akademisyen yetiştirme amacıyla eğitim verilmektedir.

Sanatçı Öğr. El. Aylin İPEKÇİOĞLU aylin.ipekcioglu@hacettepe.edu.tr (Opera Anasanat Dalı Başkanı)

Sekreter Nermin VURGEÇ nvurgec@hacettepe.edu.tr

 

İlgili Yönergeler


İlgili yönergelere web sayfamızdan ADK Hakkında menüsü altında bulunan Belgeler, Yönetmelik ve Yönergeler menüsünden ulaşabilirsiniz.

 

Yüksek Lisans ve Doktora


Ayrıntılı bilgiye Güzel Sanatlar Enstitüsü web sayfasından ulaşılabilinir.

Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora/Sanatta Yeterlilik Ders Kataloğu/AKTS Bilgi Paketi

Ayrıntılı bilgiye Bologna Süreci Çalışmaları web sayfasından ulaşılabilinir.

 

AKADEMİK PERSONEL


 

Sanatçı Öğr. El. Aylin İPEKÇİOĞLU Opera Anasanat ve Opera Sanat Dalı Başkanı


Doç. Asude Nil Nihan TURNAGÖL


Doç. Ayşe DAĞISTANLI PARLAR Oyunculuk Sanat Dalı Başkanı


Öğr. Gör. Arif Bora ATEŞYAKAN


Öğr. Gör. Ayşe Mine YÜKSEL


Yab. Uzm. Robert SEIDEL


Yab. Uzm. Maia MARİ CHİKHRADZE


Arş. Gör. Cemile Özlem KILIÇ

 


 

EK DERS ÜCRETLİ PERSONEL

 


Şebnem ALGIN


Esra ÇETİNER

 


 

Veysel Barış Yanç


Umut Kosman


Duygu İnandık


Ilgın Uysal


Hazal Ceren Çakmak


 

 

Ödüller

10-16 Şubat 2017 tarihleri arasında İzmir'de düzenlenen 10.Ulusal Genç solist Yarışması Üniversite Kategorisi'nde Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Opera ASD Uluslararası Uzman Maia CHIKHRADZE'nin Lisans öğrencisi Samed KAHREMAN 3.LÜK Ödülü kazanmıştır. Öğrencimiz ve öğretim elemanımızın başarısını kutluyoruz. 

Aylin İPEKÇİOĞLU


Opera Anasanat Dalı hocalarımızdan Ybn. Uzm. Iva IONOVA'nın öğrencisi Güneş ULUÇAY 14. İzmir Genç Solist Yarışması - Üniversite Kategorisi'nde Üçüncülük Ödülü'ne layık görülmüştür. Değerli hocamızı ve öğrencimizi kutluyor, Opera Anasanat Dalı'mızın daha nice başarılarının olmasını diliyoruz.

Doç. Asude Nil Nihan TURNAGÖL

Opera Anasanat Dalı Başkanı

 

Medya Galerisi

Opera ASD Görselleri

Medya Galerisi