Piyano Sanat Dalı

1924'te Atatürk'ün talimatıyla kurulan Musiki Muallim Mektebi'nin ilk bölümlerinden olan Piyano Bölümü, kurucu öğretmenleri arasında Ulvi Cemal Erkin, Ferhunde Erkin, Fuat Turkay ve Mithat Fenmen gibi değerli sanatçıların bulunduğu köklü bir geleneğe sahip olup, dünyaca tanınmış Türk piyanistleri yetiştirmiştir. 1982 Yılında H.Ü. ye bünyesine dâhil olmuştur. Piyano Anasanat Dalı bünyesinde Piyano, Arp ve Gitar Sanat Dalları İlköğretim, Lise, Lisans, Yüksek Lisans, Sanatta Yeterlik programlarını yürütmektedir. Uluslararası düzeyde yetiştirdiği sanatçılarla, gerek akademik gerekse uygulamalı alanlarda, müziğin her dalında hizmet vermektedir.

Prof. Demet AKKILIÇ (Piyano Anasanat Dalı Başkanı)

Prof. Hande DALKILIÇ (Piyano Sanat Dalı Başkanı)

Sekreter Nermin Vurgeç  nvurgec@hacettepe.edu.tr

 

Ödüller

26 - 31 Mart 2018 tarihleri arasında Almanya'nın Baden Württenberg eyaleti Müehlacker kentinde düzenlenen "EIGHT INTERNATIONAL COMPETITION "MUSICAL FIREWORKS IN BADEN-WUERTTEMBERG" yarışmasında, H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı Müzik ve Bale İlköğretim Okulu (MBO) 6. sınıf öğrencisi ve Sanatçı Öğretim Elemanı Sanem Berkalp'in öğrencilerinden Kuzey Çiftçi, A kategorisinde EN İYİ BİRİNCİLİK (ASSOLUTO) ödülü almıştır. Kuzey Çiftçi ayrıca, kardeşi Belit Çiftçi'nin (Çello) eşliğini de yapmış olup eşlik kategorisinde de BİRİNCİLİK ödülü kazanmıştır.
Yarışmanın ana sayfasına aşağıdaki linkten ulaşılabilir:
//musikfeuerwerkbw.org/wp/

 

İlgili Yönergeler


İlgili yönergelere web sayfamızdan ADK Hakkında menüsü altında bulunan Belgeler, Yönetmelik ve Yönergeler menüsünden ulaşabilirsiniz.

 

Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlilik


1924'te Atatürk'ün talimatıyla kurulan Musiki Muallim Mektebi'nin ilk bölümlerinden olan Piyano Anasanat Dalı, kurucu öğretmenleri arasında Ulvi Cemal Erkin, Ferhunde Erkin, Fuat Turkay ve Mithat Fenmen gibi değerli sanatçıların bulunduğu köklü bir geleneğe sahip olup, dünyaca tanınmış Türk piyanistleri yetiştirmiştir. Piyano Anasanat Dalı adı altında kurulan Arp Sanat Dalı ise yurt dışından gelen eğitmenlerinin arasında R. Moisol, M. Grossi, Schiffner, S. Tobias, G. Parenti gibi değerli sanatçıların bulunduğu köklü bir geleneğe sahip olup, dünyaca tanınmış Türk arpistler yetiştirmiştir. Her iki bölüm de 1982 Yılında Hacettepe Üniversitesi bünyesine dâhil olmuştur. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Piyano Anasanat Dalı Lisansüstü programının amacı, öğrencilerin Piyano ve Arp alanında lisans eğitimi süresinde edinmiş olduğu, gerekli tüm teorik bilgiler ile teknik ve müzikal becerileri geliştirmelerini sağlayarak, uluslararası düzeyde icracı ve eğitici sanatçılar yetiştirmektir. Piyano/Arp Yüksek Lisans programına Devlet Konservatuvarlarının ilgili sanat dalı lisans mezunları ile buna eşdeğer sayılabilecek diploma sahibi adaylar başvurabilir ve sınavla bu sanat dalına kabul edilirler. Kabul sınavında adaylar, ilgili sanat dalı tarafından hazırlanmış bir müfredat çerçevesinde oluşturacakları programdan sorumludurlar. Yüksek Lisans eğitiminin süresi 2-3 yıldır. Yüksek Lisans derecesi alan bir öğrenci Sanatta Yeterlik eğitimine devam edebilir. Sanatta Yeterlik programının amacı ise öğrencilerin Piyano ve Arp alanında yüksek lisans eğitimi süresinde edinmiş olduğu, gerekli tüm teorik bilgiler ile teknik ve müzikal becerileri geliştirmelerini sağlayarak, uluslararası düzeyde icracı ve eğitici sanatçılar yetiştirmektir. Piyano/Arp Sanatta Yeterlik programına Devlet Konservatuvarlarının ilgili sanat dalı Yüksek Lisans mezunları ile buna eşdeğer sayılabilecek diploma sahibi adaylar başvurabilir ve sınavla kabul edilirler. Kabul sınavında adaylar, Piyano Anasanat Dalı tarafından hazırlanmış bir müfredat çerçevesinde oluşturacakları programdan sorumludurlar. Sanatta Yeterlik eğitiminin süresi 4-6 yıldır.

 

Yüksek Lisans ve Doktora


Ayrıntılı bilgiye Güzel Sanatlar Enstitüsü web sayfasından ulaşılabilinir.

 

Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora/Sanatta Yeterlilik Ders Kataloğu/AKTS Bilgi Paketi


Ayrıntılı bilgiye Bologna Süreci Çalışmaları web sayfasından ulaşılabilinir.

 

Öğretim Kadrosu


Meslek Dersi Öğretim Elemanları

Prof. Demet AKKILIÇ (Anasanat Dalı Başkanı)


Prof. A. Binnur EKBER


Prof. Hande DALKILIÇ


Dr. Öğr. Üyesi  A. Oya ÜNLER BAYKA


Dr. Öğr. Üyesi Aylin UYSAL MERGEN


Sanatçı Öğr. El. Sanem BERKALP


Emekli Öğr. Üyesi Prof. Semra KARTAL


Emekli Öğr. Üyesi Prof. Güherdal ÇAKIRSOY


Emekli Dr. Öğr. Üyesi Menekşe AKAR


 Emekli Dr. Öğr. Üyesi Diler ARGAT


 

Yardımcı Meslek / Korrepetisyon Kadrosu

Emekli Dr. Öğr. Üyesi Yasemin MARLALI


Emekli Dr. Öğr. Üyesi Vuslat KOYUNCU


Öğr. Gör. Melis SOYARSLAN


Arş. Gör. Elif AKAR KOSMAN


Arş. Gör. Deniz KUVANDIK


Arş. Gör. Ayten TÜRKER


Arş Gör. Zeynep GÜRGEY


Öğr. Elemanı Meral Gülgün ÜNAL